Kürt sorununun basit anlatımı

Kürt sorununun basit anlatımı. Veya AKP’nin başlatmış olduğu açılımlar ne kadar basiretsizlik, ahmaklık, sakarlık veya size göre her ne olumsuzluk içeriyorsa içersin onlara neden “koşulsuz şartsız” ve  ”adeta gözlerimiz kapalı bir biçimde” destek vermemiz gerektiğine dair küçük birşey anlatacağım size. Beraber okuyalım aşağıyı;

Haziran ayında Kandil davası sanıkları Şemdin Huyle ve Baran Kujbin’in teknik takibe takılan ‘En iyi Türk ölü Türk’tür’ sözlerinin sanıkların kişisel düşünceleri olduğunu belirten avukat Ersin Özbükey, Türklerin ölmesini temenni etmenin suç anlamına gelmediğini söylemişti. Bu sözler üzerine İstanbul Barosu, Özbükey hakkında savunma hakkını kötüye kullanıp, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu (TCK 216. Md) işlediği gerekçesiyle Diyarbakır Barosu’na şikâyet etmişti.

Şikâyeti görüşen Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu, Özbükey’in sözlerini savunma hakkı sınırları içinde değerlendirdi. Baro, ‘Şikâyet edilen avukat, iddia ve savunma hakkı sınırları içinde müvekkilin düşüncesini açıklamaya ve yanlış anlamaların önüne geçmeye çalışmıştır’ diyerek, “oybirliğiyle” Özbükey hakkında disiplin kovuşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi.

Diyarbakır Barosu 1913 yılında; ‘Kürt soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır, Kürtlere hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı! Dost ve düşman ve hatta dağlar bu hakikatı böyle bilsinler’ diyen Adalet eski bakanı Hacı Musa Özkürt adına heryıl hukuk ödülü de veriyor.

Ok şimdi bir de şunu okuyalım:

Haziran ayında Ergenekon davası sanıkları Fikri Karadağ ve Hayrettin Ertekin’in teknik takibe takılan ‘En iyi Kürt ölü Kürt’tür’ sözlerinin sanıkların kişisel düşünceleri olduğunu belirten avukat Metin Çetinbaş, Kürtlerin ölmesini temenni etmenin suç anlamına gelmediğini söylemişti. Bu sözler üzerine Diyarbakır Barosu, Çetinbaş hakkında savunma hakkını kötüye kullanıp, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu (TCK 216. Md) işlediği gerekçesiyle İstanbul Barosu’na şikâyet etmişti.

Şikâyeti görüşen İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, Çetinbaş’ın sözlerinin savunma hakkı sınırları içinde değerlendirdi. Baro, ‘Şikâyet edilen avukat, iddia ve savunma hakkı sınırları içinde müvekkilin düşüncesini açıklamaya ve yanlış anlamaların önüne geçmeye çalışmıştır’ diyerek, oybirliğiyle Çetinbaş hakkında disiplin kovuşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi.

İstanbul Barosu 1924 yılında; ‘Türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır, Türklere hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı! Dost ve düşman ve hatta dağlar bu hakikatı böyle bilsinler’ diyen Adalet eski Bakanı Mahmut Esat Bozkurt adına hukuk ödülü de veriyor.

Asıl haberin kaynağı: www.durde.org

Hadi kalın sağlıcakla..

This entry was posted in Siyaset and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Kürt sorununun basit anlatımı

  1. azgin demokrat says:

    Yardimci dokuman olarak su yaziyi tavsiye ederim, ayni kaynaktan:

    http://www.durde.org/index.php/2010/02/21/kurt-milliyetciligi-diyalektigi-baskin-oran/#more-1117

    Baskin Oran’dan Turkiye Cumhuriyeti’ni Kurt “sorunu”nun diyalektik baglaminda analizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>